Tisztelt fuvarozó vállalkozók!

http://negy7.blogspot.com/2012/03/tisztelt-fuvarozo-vallalkozok.html
Tájékoztatom Önt arról, hogy Dabas Város Önkormányzatának Képviselő-testülete megfontolandónak tartja a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű tehergépjárművek behajtásának korlátozását szabályozni.
Ennek előkészítése folyamatban van, melyhez az Ön véleménye is szükséges. A rendelet-tervezetét ennek a tájékoztatónak a végén megtekintheti.
Kérem, hogy a rendelet-tervezetet olvassa el, és ha bármilyen kérdése, észrevétele van, azt
2012. március 22-én 16.00 órakor a Polgármesteri Hivatal nagytermében megrendezésre kerülő Fórumon megteheti.
A Képviselő-testület ezen rendelet-tervezetét a Dabas Városban lakó állampolgárok, a helyi vállalkozók, valamint a közutak védelmében alkotja meg.
Az Önkormányzat kezelésében lévő burkolt utak hossza megközelíti a 100 kilométert, melynek jelenlegi értéke 6,2 milliárd forint. Ezt a vagyontömeget mindannyiunk érdeke és kötelessége megóvni!
A RENDELET-TERVEZET ITT OLVASHATÓ.
Dabas Város Önkormányzata Képviselő-testületének …/….(…….) önkormányzati rendelete Dabas Város területére történő behajtás rendjéről
Dabas Város Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 3.§ (1) bekezdésének második mondatában, 34.§ (2) bekezdésében, az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII. 21.) KM. rendelet 2.§ (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a közúti közlekedés részletes szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 14.§. (1) bek. l) pontja alapján a következőket rendeli el:
1. A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya kiterjed Dabas Város közigazgatási területén, önkormányzati tulajdonban lévő belterületi közúton (továbbiakban: önkormányzati út) közlekedő, 7,5 t, azaz hét és fél tonnánál nagyobb tehergépkocsikra és járműszerelvényekre, azok tulajdonosára, üzemben tartójára, a járművek vezetőjére, illetve a kérelemben megjelölt ingatlan tulajdonosára, illetve jogszerű használójára, valamint a behajtási engedélyek (továbbiakban: engedély) kiadásának és felhasználásának rendjére.
2.§ (1) A rendelet tárgyi hatálya alá tartozó járművel Dabas Város közigazgatási területén lévő valamennyi önkormányzati úton közlekedni, azon szállítást végezni tilos.
(2) A tilalmat a településre bevezető valamennyi úton súlykorlátozás - a táblán megjelölt 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművel közlekedni tilos - tábla jelzi, melyet a KRESZ szabályai szerint kell kihelyezni.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott súlykorlátozó tábla alá kivéve engedéllyel kiegészítő táblát kell kihelyezni.
3.§ (1)A rendelet hatálya nem terjed ki a közfeladat ellátásának idejére:
a) a fegyveres erők, a rendőrség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, a büntetés-végrehajtás, a tűz-, polgári és katasztrófavédelem, valamint a Nemzeti Adó és Vám Hivatal szervezete által üzemben tartott,
b) a katasztrófa elhárítást, - megelőzést és segítségnyújtást végző,
c) a műszaki és baleseti mentést ellátó,
d) a kommunális feladatot ellátó (ideértve a településtisztasági szolgáltatásokhoz, települési hulladékok kezeléséhez, köztisztasági tevékenységhez, valamint közüzemi hibaelhárításhoz használt),
e) az út-, vasút- vagy közműépítést, illetve az út, vasút vagy közműfenntartást, javítást vagy tisztítást végző,
f) a külön jogszabályban meghatározott postai szolgáltatást végző tehergépkocsira
g) és a közúti személyszállításra.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a Dabas Város belterületén telephellyel rendelkező, a telephely megközelítéséhez, és elhagyásához szükséges mértékig, a részére kiadott útvonalengedély alapján, csak az útvonalengedélyben megjelölt útvonalon közlekedő, Dabas város úthálózatát lehető legkisebb mértékben használó, lehető legrövidebb útvonalon közlekedő 7,5 t, azaz hét és fél tonnánál nagyobb tehergépkocsikra és járműszerelvényekre, azok tulajdonosára, üzemben tartójára, a járművek vezetőjére, illetve a kérelemben megjelölt ingatlan tulajdonosára, illetve jogszerű használójára.
2. Az engedély kiadásának feltételei
4. § (1) Az engedély kiadása iránti kérelmet (1. számú melléklet) egy adott járműre vonatkozóan, a jogosultság feltételeinek egyidejű igazolásával a jármű üzembentartója (tulajdonosa), valamint az utóbbiak képviseletében eljáró személy, valamint a kérelemben megjelölt ingatlan tulajdonosa, illetve jogszerű használója nyújthat be. (továbbiakban: kérelmező)
(2) Engedély egy adott járműre adható ki a rendelet által előírt feltételek fennállásának megfelelő igazolása esetén. Amennyiben egy kérelmező több járműre vonatkozóan kíván benyújtani engedély kiadása iránti kérelmet, úgy a kiadás feltételeinek fennállását mindegyik járműre vonatkozóan külön kell igazolnia. Megfelelő igazolás esetén minden járműre külön engedélyt kell kiadni.
(3) Az engedély kiadásának együttes feltétele a kérelmezett időszakban történő be- és kihajtásra (behajtási engedély), valamint a meghatározott napon történő egyszeri be- és kihajtásra történő engedély (továbbiakban: eseti behajtási engedély) esetében:
a) a járművel a kérelemben megjelölt ingatlanhoz, vagy onnan árut szállítanak, és az áru szállítása, be- és kirakodása másként nem oldható meg, és
b) a kérelemben megjelölt ingatlan kizárólag adott önkormányzati úton közelíthető meg.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott feltételek fennállását a kérelmezőnek kérelme benyújtásakor megfelelően igazolnia kell.
(5) A (4) bekezdés szerinti igazolás akkor megfelelő, ha a kérelmező a (3) bekezdésben foglalt tényekre vonatkozó eredeti okiratokat a kérelem benyújtásakor az ügyben eljáró ügyintézőnek bemutatja, vagy a kérelemhez az eredeti okiratok hitelesített másolatát mellékeli.
3. Az engedély megváltása
5. § (1) Az engedély kiadása iránti kérelemben pontosan meg kell jelölni azt a behajtási tilalom hatálya alá tartozó utat, útszakaszt, valamint azt az ingatlant, amelyre vonatkozóan a kérelmező az engedély kiadását igényli.
(2) Az ingatlan pontos meghatározásához szükség van a helyrajzi szám, és a házszám megadására.
(3) Amennyiben az adott helyrajzi számon/házszámon nyilvántartott ingatlanra a megközelítési lehetőségek számából adódóan több, a 3. §-ban foglalt súlykorlátozási tilalom vonatkozik, a kérelemben pontosan meg kell jelölni, hogy az adott ingatlan tekintetében a kérelmező mely súlykorlátozási tilalommal érintett útszakaszra igényli az engedély kiadását.
(4) A kérelemben fel kell tüntetni a jármű hatósági jelzését (forgalmi rendszámát). Amennyiben a járművet a vonatkozó jogszabályok szerint nem kell ellátni hatósági jelzéssel, úgy azt más azonításra alkalmas módon kell meghatározni. Meg kell adni továbbá a járműnek a megengedett legnagyobb össztömegét, valamint azt, hogy a jármű közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 1. számú függelékének II. számú, a közúti járművekkel kapcsolatos fogalomtára szerint mely jármű kategóriába tartozik.
4. Az engedély kiadása
6.§ (1)A képviselő-testület a behajtási engedélyek kiadására és használatuk jogosultságának felülvizsgálatára, az engedélyek esetleges visszavonására vonatkozó hatáskört a Polgármesterre ruházza az e rendeletben meghatározottak szerint.
(2) A kérelmet a Polgármesteri Hivatal előkészítése után a polgármester megvizsgálja, és amennyiben az a rendelet előírásainak megfelel, és a benyújtott kérelem hiánytalan, a kérelmező részére az engedélyt a kérelem beérkezésétől számított 2 munkanapon belül elbírálja.
(3) Az engedélyt kiadó határozat tartalmazza
a) a jármű konkrét megjelölését (forgalmi rendszámmal, vagy más azonosításra alkalmas módon),
b) a forgalmi engedélyben üzembentartóként (tulajdonosként) feltüntetett személy nevét és lakóhelyét (székhelyét),
c) a rendelet azon §-ának, bekezdésének, illetőleg pontjának pontos megjelölését, amely alapján az engedély kiadásra került,
d) az engedély érvényességi idejét,
e)fizetendő behajtási díj mértékét,
f) a súlykorlátozással érintett út, útszakasz meghatározását, amelyre az engedély érvényes,
g) a határozat törvényben meghatározott egyéb kötelező tartalmi elemeit.
(4) A behajtási engedély 13 x 20 cm méretű, fekvő szövegelrendezésű kártya (2. számú melléklet), amely tartalmazza:
a) az engedély sorszámát,
b) a gépjármű azonosítási adatait,
c) az engedély érvényességének idejét,
d) a kiállítás dátumát, a polgármester aláírását, és a hivatali bélyegző lenyomatát.
(5) A behajtási engedély feltétele a behajtási díj megfizetése a Polgármesteri Hivatal házipénztárába, vagy 3 napon belül átutalással a költségvetési elszámolási számlára.
5. Az engedély érvényességi ideje
7. § (1) Az engedély kiadható:
a) eseti behajtási engedély esetén meghatározott napon történő egyszeri be- és kihajtásra.
b) behajtási engedély esetén:
ba) 1 napra (napi többszöri behajtással),
bb) 4 napra,
bc) 30 napra,
bd) 90 napra.
be) 1 évre
(2) Az engedély érvényét veszti, ha a 5.§ (3) bekezdésben foglalt kiadási feltétel érvényessége megszűnik.
6. Az engedély díja
8. § (1) Az eseti behajtási engedély díja az adott időszak és jármű össztömege alapján az alábbiak szerint kerül megállapításra:
Súly/ Időszak 20 tonna alatti össztömegű jármű esetén 20 tonna feletti össztömegű jármű esetén
1 napra 500,-Ft/jármű 1.000,-Ft/jármű (egyszeri be
- és kihajtás)
(2) A behajtási engedély díja az adott időszak és jármű össztömege alapján az alábbiak szerint kerül megállapításra:
Súly/ Időszak 20 tonna alatti össztömegű jármű esetén 20 tonna feletti össztömegű jármű esetén
1 napra 1.000,-Ft/nap/jármű 2.000,-Ft/nap/jármű
4 napra 2.000.-Ft/nap/jármű 4.000,- Ft/nap/jármű
30 napra 15.000,-Ft/jármű 20.000,-Ft/jármű
90 napra 30.000,-Ft/jármű 40.000,-Ft/jármű
1 évre 50.000.-Ft/jármű 60.000.-Ft/jármű
(3) 50 %-os kedvezményben részesül a díjfizetési kötelezettség alól azon jármű tulajdonosa/üzembetartója, akinek Dabas közigazgatási területén lévő telephelye kizárólag a súlykorlátozással érintett önkormányzati tulajdonú utakon közelíthető meg.
(4) A díj mértékét évenként a költségvetési rendelet elfogadásakor vizsgálja felül az Önkormányzat.
(5) A behajtási engedély díját a Dabas Város Polgármesteri Hivatal költségvetési elszámolási számlájára kell befizetni. Az engedély kiadásának feltétele a kiszabott díj megfizetésének igazolása.
(6) Az érvényességi idő lejárta előtt visszaadott engedélyek esetén az időarányos behajtási díjat a hozzájárulást kiadó köteles visszafizetni.
(5) A rendeletben meghatározott költségtérítés és díjak tartalmazzák az általános forgalmi adót.
7. Az engedély felülvizsgálata és visszavonása
9. §
(1) Rendőrség, közterület-felügyelet (továbbiakban: „az engedély ellenőrzésére jogosult szervek”) kezdeményezésére a Polgármester az érvényes engedélyt felülvizsgálhatja és amennyiben az indokolt, határozatával visszavonhatja
(2) Az (1) bekezdés szerinti jogkört a Polgármester akkor is gyakorolhatja, ha az engedély birtokosa az engedély használatának e rendeletben foglalt szabályait időszakonként visszatérően, vagy súlyosan megszegi.
8. Az engedély használata
10. §
(1) Az engedély csak az abban meghatározott járművel való behajtásra használható fel, más járműre nem érvényes. Az engedélyt a jármű vezetőjének jól látható helyen (pl: a szélvédőn) kell elhelyeznie.
(2) Az engedélyről bármilyen formában készített másolat nem használható fel.
(3) A 5. § (3) bekezdése alapján kiadott engedély csak a ki- és berakodáshoz feltétlenül szükséges ideig jogosítja fel a jármű használóját a járművel a súlykorlátozással érintett területre történő behajtásra.
11.§
(1)Az eredeti jogosult kérelmére a megrongálódott engedélyt - annak leadásával egyidejűleg - az e rendeletben meghatározott költségtérítés ellenében a engedélyt kiadó kérelemre kicseréli.
(2) A engedély elvesztését, ellopását, megsemmisülését a kiadó szervnek 3 munkanapon belül be kell jelenteni és az engedély pótlása iránt kérelmet kell benyújtani.
(3) Amennyiben az engedéllyel rendelkező járművet a tulajdonosa év közben elidegeníti, az engedélyt vissza kell szolgáltatni a kiadó szervnek.
(4) Költségtérítés megfizetése ellenében új engedélyt kell kiadni, ha a (3) bekezdésben foglalt esetben az engedély visszaadásával egyidejűleg a másik járműre engedélyt igényel, amennyiben az alábbi feltételek teljesülnek:
a) az igénylő hitelt érdemlően igazolja az elidegenítés tényét;
b) a jármű a korábban az engedéllyel rendelkező járművel azonos, vagy annál magasabb környezetvédelmi besorolással rendelkezik és ezt a kérelmező igazolja;
c) a jármű megengedett legnagyobb össztömege a korábban engedéllyel rendelkező járművel megegyező, vagy annál kisebb.
12. §
(1) A közutak forgalmi rendjének, ellenőrzését végző szervként a közterület-felügyelő, illetve rendőr elveszi és a kiadó szervnek visszajuttatja azt az engedélyt,
a) amelyet nem az arra jogosult használ,
b) amelynél az engedély használatának jogcíme megszűnt, vagy nem arra a célra használják,
c) amely hamis, vagy meghamisították,
d) amellyel bármely más módon visszaéltek.
(2) Az ellenőrzést végző szerv által elvett és a kiadó szervnek visszajuttatott engedélyt a kiadó szerv köteles visszavonni és azt a kiadás évében nem pótolhatja. A visszavonástól számított 5 munkanapon belül a kiadó szerv az érintettet értesíti.
(3) Amennyiben a kiadó szerv észleli, hogy az ellenőrzést végző szerv az (1) bekezdésben szabályozott módon való engedély elvételénél tévedett, és egyébként az (1) bekezdésben szabályozott más elvételi ok nem áll fenn, akkor köteles az engedélyt a jogosult részére az észleléstől számított 5 munkanapon belül visszajuttatni.
13. §
(1) Jelen rendeletben meghatározott hozzájárulások kiadásának, a megrongálódott, elveszett, ellopott illetve megsemmisült engedély cseréjének költségtérítése 2000 forint.
14. §
(1) E rendeletben meghatározott szabályok megtartását a rendőrség és a közterület-felügyelet ellenőrzi.
9. Záró rendelkezések
15. §
E rendelet 2012.április1. napján lép hatályba.
Dabas, 2012. január 19.
Garajszki Gábor sk. Kőszegi Zoltán sk.
jegyző polgármester
forrás: dabas.info.hu